Köy mü Mahalle mi?

  • Yazının Tarihi: 10 Eylül 2014
  • Yazar: Mehmet Sancak
  • Yazarın bu yazısı 2449 defa okundu.
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Sevgili hemşehrilerim, hepinizin bildiği gibi kasabamız hükümetin çıkardığı bir kanun ile sayısı 2000’den az olduğu için önümüzdeki seçimlerden sonra köy pozisyonuna düşecek.

Şimdi burada şöyle yapsaydık böyle olmazdı, böyle yapsaydık şöyle olmazdı tartışmasına girmek istemiyorum, zamanında nüfusumuzun azalması ve bunun sonucunda köy olacağımızla ilgili sayfalarca yazılar ve yorumlar yaptık ama olumlu bir sonuca ulaşamadık. Bizler gibi kendini bir şekilde başka şehirlere atan hemşehrilerimiz klavyenin başına oturunca bütün sorunları çözüyorlar! “Taşıma suyla değirmen dönmez” İzmirdekiler, Afyondakiler kayıtlarını kasabaya aldırsınlar dedik ama o da çözüm değil çünkü kaydını kasabaya aldıran hemşehrimiz İzmir’e Afyon’a dönüp bir kere bile hastaneye veya Aile hekimine gitmek istese hastane veya sağlık ocağı Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine kayıt olmasını istiyor, kasabalımız sisteme kayıt olunca otomatik olarak nüfus kaydı bulunduğu şehre gidiyor. Velhasıl o dediğimiz de çözüm değildi. Şu durumda olan oldu kasabalıkla ilgili umudumuz Anayasa Mahkemesinin yasayı iptal etmemesiyle tamamen tükendi ve kanun kesinleşti.

Bu saatten sonra yapılacak tek şey köy olarak mı, yoksa Afyon’un bir mahallesi olarak mı yola devam edeceğimiz.

Benim şahsi görüşüm Afyon’un mahallesi olursak belki il özel idaresi merkeze uzak olmamızdan ve diğer köylerden büyük olmamızdan dolayı bizi bir şube olarak değerlendirebilir ve kasabamızdaki belediyeye ait personel ve araçlar köyümüzde kalır aksi takdirde başka kasabalara veya merkeze çekebilirler.

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan refarandumda kasaba halkımızın en doğru kararı vereceğine eminim, inşallah kasabamız ve kasabalı hemşehrilerim için her şeyin hayırlısı olur.”Her şerde vardır bir hayır”

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın