Halk Oyunları

IMG-20140622-WA0003

Eğret Zeybek Ailesi

Anıtkaya’da 2012 yılında bir halk oyunları oluşumu başlamıştır. Eğret Zeybek Ekibi altında oluşturulan ekibin kuruluşunda web sayfamızın kurucularından Nail Azbay başta olmak üzere Hüseyin Honça, Aydemir Azbay, Tufan Külte, Ercan Tüblek, Engin Öztürk ve İbrahim Kaçmaz öncülük etmiştir. Halk kültürünü en iyi yansıtan zeybek oyunlarının öğrenilmesi yaklaşık 6 ay sürmüştür. O zamanlar Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde öğrenim gören, çok sayıda ulusal ve uluslar arası platformda halk dansçısı olarak ülkemizi temsil eden Mahmut Gerger, ekibin eğitimini üstlenmiştir. Yaklaşık 6 ay süreden sonra İzmir, Muğla, Kütahya ve Afyon yöresine has oyunları öğrenen ekip, hazır hale gelmiştir. O dönemlerde şimdilerde olduğu gibi ekip bünyesindeki kişiler köy halkından bazı kişilerce alay konusu olmuştur. 92 tertiplerin asker gecesinde sahne alan Eğret Zeybekleri, burada ilk gösterilerini sahneleyerek halk oyunları alanında köy kültürüne önemli bir katkı sunmuştur. O günden sonra gerek il genelinde gerekse de il dışında düzenlenen festival ve düğünlerde sahne alan Eğret Zeybekleri köyün tanıtımına ve sosyal yapısına önemli bir katkıda daha bulunmuştur.

MİNİK ZEYBEKLER YETİŞTİ

İlk gösteriden sonra iyi bir tanıtımla Afyon ile bölge köy, kasaba ve ilçelerde sahne alan ekip, belirli bir tecrübeye sahip olmuştur. Halk oyunları alanındaki bu girişimin sürekliliği açısından girişimlerini sürdüren ekip, önce resmi olarak ‘Eğret Gençlik ve Spor Kulübü Halk Oyunları Topluluğu’nu kurarak kurumsal bir kimlik elde etmiştir. Kulübün kurucu başkanı ve daha sonraki süreçteki başkanlığını Nail Azbay yürütmüştür.  Daha sonra köy okulunda 2‘nci sınıf öğrencilerine kulüp kurucularından olan Aydemir Azbay tarafından zeybek eğitimi verilmiştir.  5 aylık çalışma neticesinde ‘16 minik zeybek’e özel kostümler temin edilerek 23 Nisan günü köyde ilk sahne almaları sağlandı. Daha sonraki süreçte çok beğenilen minik zeybekler, civar köy ve beldelerde düzenlenen düğün ve eğlencelerde sahne aldılar.

KIZ ZEYBEKLER YETİŞTİ

Ekip sürekliliği artırma noktasında bir yenilik daha yaptı. Ortaokul ve lise çağında okuyan köyümüz kızlarını da sosyal ve kültürel hayata katmak amacıyla kız zeybek ekibi kuruldu. Nail Azbay tarafından eğitilen kız zeybekler, erkek oyunlarını erkeklerle birlikle, erkek kostümleriyle oynayarak Türkiye genelinde çok nadir rastlanan bir duruma imza atmışlardır. Öte yandan küçük bir beldede kızların ve erkeklerin bir arada sosyal-kültürel faaliyetlerde bulunmasının ilk örneği olmuştur. Ekip, bugün için faal bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Ekibin çalışmalarını www.egretzeybekleri.com adresinden inceleyebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın