Eğret Zeybek Ekibi büyüyor

  • Yazının Tarihi: 14 Nisan 2017
  • Yazarın bu yazısı 580 defa okundu.
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

2012 yılında Anıtkaya’da başlayan “Kültür Hareketi” günden güne büyüyor. Eğret Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde başlayan Halk Dansları kursuna yoğun katılım yaşanıyor. Kulüp üyelerinden Nail Öztürk tarafından verilen kursa yaklaşık on beş kişi katılıyor. Günden güne katılımın arttığını belirten Öztürk: “Biz genç arkadaşlarımızı, yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızı kültürel değerleriyle yetişmeleri için harekete geçtik. 2012 yılında toprağa düşen tohum, şimdilerde giderek büyüyen bir çınara dönüştü,” dedi.

KILIÇ KALKAN, AŞUK İLE MAŞUK VE SEMAZEN DE VAR

Halk danslarından olan zeybek oyununun yanında çeşitli yeniliklerinde geldiğini belirten Öztürk: “Bu kursumuzda çıtayı biraz daha yükselttik. Zeybek oyunlarımızdan olan Harmandalı, Kerimoğlu, Kostak Ali Zeybeği, Kırık Hava gibi oyunlarımızın yanında birde kılıç kalkan oyunumuzu öğretiyoruz. Sadece bunlarda değil. Aşuk ile Maşuk gösterisi ile Semazen eğitimi de bu kursumuzda yer alıyor.”

ZAFER HAFTASINDA GÖSTERİ YAPACAĞIZ

Amaçlarından da bahseden Öztürk, “Köyümüz tarih anlamında zengin bir belde. Her yıl 28 Ağustos Zafer Bayramı için askeri törenler yapılıyor burada. Biz bu törenlerden sonra köy halkımızın içinde yer aldığı bir takım alternatif etkinlikler planlıyoruz. Sağolsun Köy Muhtarımız Mehmet Soylu bize bu konuda tam destek veriyor. Ekibimizin yöneticisi Tufan Külte bu konuda arkamızda olduğunu her an bize hissettiriyor. Onun bu duruşu bize güç veriyor.    Biz yetiştirdiğimiz bu ekimizle Zafer Haftası’nda köy halkımızın huzuruna çıkıp onlara özel oyunlarımızı sahnelemeyi planladık. ”

DÖRT AY SÜRECEK

Eğitimlerin süresi hakkında da konuşan Öztürk, “Kursumuzu hafta için üç yada dört gün yapıyoruz. Bu tempoda çalışır isek yaklaşık dört ay içerisinde eğitimlerimizi noktalarız diye tahmin ediyorum.”

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın