Çanakkale’yi Anıtkaya’ya taşıdılar

  • Yazının Tarihi: 3 Nisan 2015
  • Yazarın bu yazısı 2465 defa okundu.
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma günü münasebetiyle Anıtkaya Kervansarayı’nda büyüleyici bir etkinliğe imza atıldı. Anıtkaya Ortaokulu ve İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri deyim yerindeyse Çanakkale’yi Anıtkaya’ya taşıdı.

Önceki akşam gerçekleşen etkinlik için tarihi Anıtkaya(Eğret) Kervansarayı tercih edildi. Saat 20.00’de gerçekleşen etkinliğe Köy Muhtarı Mehmet Soylu’nun yanı sıra çoğunluğu kadınlar olmak üzere pek çok vatandaş katıldı. Etkinlik için her şey düşünülmüştü. İlk olarak Kervansaray’ın hemen yanına Çanakkale’deki şehitliği anımsatan temsili bir şehitlik oluşturuldu. Bu şehitlik çeşitli ışıklandırma yöntemleriyle aydınlatıldı.  Kervansarayın hemen girişine ise Çanakkale Askerini temsil eden, elinde Türk Bayrağıyla bekleyen temsili bir asker dikildi.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR

Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şiir dinletilerinin, tiyatro gösterilerinin ve oratoryo gösterilerinin sahne aldığı etkinlikte, duygusal anlar yaşandı. Öğrenciler deyim yerindeyse Çanakkale ruhunu Anıtkaya’ya taşıdı. Bazı vatandaşlar gösterilerden etkilenip göz yaşlarına hakim olamadı.

VATANIN KIYMETİNİ BİLELİM, GECE GÜNDÜZ ÇALIŞALIM

Konu hakkında konuşan Köy Muhtarı Mehmet Soylu, “Gerçekten muhteşem bir gece yaşadık. Anıtkaya ortaokulumuzun değerli öğretmenlerini ve öğrencilerini kutluyorum. Bizleri alıp götürdüler. Çok duygulandık. Bugün gördük ki bu vatan kolay kazanılmadı. Bizlere bugünlerde çok daha fazla görev düşüyor. Bu vatanın ilelebet baki kalması için var gücümüzle çalışmalıyız. Herkes sahip olduğu işi sahiplenmeli. Bu ülke için gece gündüz çalışmalıyız.” dedi.

HAFTALARCA BU ETKİNLİĞE HAZIRLANDIK

Anıtkaya Ortaokulu Müdürü Fatih Toptop ise etkinliği gerçekleştirmek için haftalarca çalıştıklarını söyledi. Toptop: “Etkinliğimiz sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Bundan yana sevinçliyiz. Köy halkımız da yoğun bir ilgi göster bu etkinliğimize. Onlara da teşekkür ederiz. Bu etkinliğimizde bu vatanın ne şartlar altında kazanıldığını sanatsal olarak halkımıza göstermek istedik. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bu etkinliği gerçekleştirebilmek için okulumuz öğretmenleri ile haftalarca çalıştık. Hafta sonları da dahil olmak üzere yoğun bir hazırlık aşamamız oldu. Çok şükür bugün emeklerimizin boşa gitmediğini gördük. Hem öğretmenlerimizi hem de öğrencilerimizi kutluyorum.” dedi.

anıtkaya çanakkale (2)

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın