ANITKAYA’DA “İP KÜTÜPHANE” KURULDU

  • Yazının Tarihi: 8 Nisan 2018
  • Yazarın bu yazısı 379 defa okundu.
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Anıtkaya İlkokulu’nda çocuklardaki kitap sevgisini artırmak ve okuma bilincini oluşturmak amacıyla okul içersinde “İp Kütüphane” oluşturuldu. Kütüphane bünyesinde kitaplar tıpkı bir çamaşır gibi ipe mandallanıyor. Çocuklar ise ipten dilediği kitabı alıp okumaya başlıyor. Proje şimdiden büyük beğeni topladı.

Merkeze bağlı Anıtkaya Köyü’nde anlamlı bir proje başlatıldı. Anıtkaya İlkokulu Müdürlüğü tarafından başlatılan projenin ismi “İp Kütüphane”. Projenin asıl amacı çocuklardaki kitap okuma sevgisini artırmak, okuma bilinci oluşturmak ve sorumluluk duygularının artmasını sağlamak.

KİTAPLAR ÇAMAŞIR GİBİ İPE ASILIYOR

Proje kapsamında okul bünyesinde özel bir köşe oluşturuldu. Oluşturulan köşeye kitaplar tıpkı çamaşır gibi bir ipe mandallanıyor. İpte asılı olan kitaplar öğrencilerin dikkatini çekiyor. Öğrenciler uzun uzun ipte asılı olan kitapları inceliyor ve dilediği kitabı alıp okumaya başlayabiliyor.  Okul Müdürü Hülya Teke, bu projeyle öğrencilerin kitaba olan ilgilerin gözle görülür oranda arttığını söyledi.

10 KİTAP BİTİRENE ÖDÜL VAR

Projen hakkında konuşan Teke, projenin maliyeti küçük fakat katkısının büyük olduğunu söyledi. Teke, şunları söyledi: “Projemizi hazırlarken boş bir alan belirledik. Buraya “İp Kütüphane”mizi oluşturduk. Öğrencilerimizim seviyelerine uygun kitaplar, dergiler temin ettik. Çocuklarımızın kitaplara olan ilgisi bu kütüphanemizle arttı. Şimdi 10 kitap bitiren, hikayelerin haritasını çıkaran ve özetini yazan öğrencilerimize “Kitap Kurdu” ödülü vereceğiz.” dedi

YARATICI DÜŞÜNMELERİNİ SAĞLAYACAK

Öğrencilerin yaratıcı düşünmelerini sağlamak için böyle bir proje hazırladıklarını söyleyen Teke, projenin amaçlarını şu sözlerle özetledi: “Çocuklarda sözcük dağarcığını artırmak, zenginleştirmek. Yaratıcı düşünmelerini sağlamak. Kitap sevgisini aşılamak. Çocuklara farklı bakış açıları kazandırmak.Bilim çocuk dergileri ile bilim dünyasını tanıtmak, buluşturmak,  takip etmek ve bilime yöneltmek.çocuklardaki kitap okuma şuurunu uyandırmak ve geliştirmek.çocukların milli,  manevi, kültürel ve sosyal duygularını güçlendirmek.paylaşmanın farkındalığını yaratıp yardımlaşma ve dayanışma ruhunu oluşturmaya çalışmak.Çocukların sosyalleşmelerine katkıda bulunmak.öğrencilerin birlik ve beraberlik içinde olmalarını sağlamak. Öğrencilerin sorumluluk duygularını geliştirmek.”

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın