ANITKAYA KILIÇ KALKAN EKİBİ HAZIR

  • Yazının Tarihi: 28 Ağustos 2017
  • Yazarın bu yazısı 707 defa okundu.
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Anıtkaya’da Kılıç Kalkan Ekibi kuruldu. Yaklaşık 6 ay evvel Nail Öztürk bünyesinde yürütülen çalışmalar sona erdi. Eğret Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde faaliyet yürüten “Eğret Kılıç Kalkan Ekibi” bugün ilk kez sahne aldı.

Zafer Haftası kutlamalarının 95’nci yılı kapsamında Anıtkaya’da düzenlenen törenlere Eğret Zeybekleri ve yeni kurulan Eğret Kılıç Kalkan Ekibi damga vurdu. 6 aydır devam eden çalışmalar sonrasında oluşan Eğret Kılıç Kalkan Ekibi, ilk sahnesine Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ve il protokolü karşısında çıktı. Osmanlı ve Selçuklu kültürünün bir emaneti olan Kılıç Kalkan Oyunu izleyenlerden tam not aldı.

KÜLTÜR FİLİZİNİN YENİ MEYVESİ: “EĞRET KILIÇ KALKAN EKİBİ”

Konu hakkında konuşan Eğret Gençlik ve Spor Kulübü Dernek Başkanı Nail Azbay, Kılıç Kalkan Ekibinin tüm Anıtkaya’ya, Afyonkarahisar’a ve halk dansları camiasına hayırlı olmasını diledi. Azbay şöyle konuştu: “2012 yılında gönüllülük esasıyla genç arkadaşlarımızla bir araya gelerek toprağa kültürel bir tohum bırakmıştık. O tohum ilk kez bizimle birlikte filizlenmişti. Bu filizin ilk meyvesi Eğret Zeybekleri olmuştu. Bugün ise o filizin yeni bir meyvesi olan “Eğret Kılıç Kalkan Ekibi” ile karşı karşıyız. Bundan yana büyük mutluluk ve heyecan yaşıyorum. Bu eğitimleri büyük bir özveri ve gayretle yürüten Nail Öztürk kardeşime ve kurslara ilgi gösteren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

KÜLTÜREL RUH YAKALADIK

Kültürel bir ruh yakaladıklarını belirten Azbay, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizler kültürümüze sahip çıkmayı şiar edinmiş bir derneğiz. Belki çok fazla üyemiz yok, belki çok fazla maddi gelir kaynağımız yok, fakat çok heyecanlı ve dinamik bir enerjimiz var. Bu enerji ile pek çok ilçede ve belde de olmayan bir kültürel bir ruh yakaladık. Biz elde ettiğimiz bu ruhla inanıyorum ki çok daha güzel meyveler elde edeceğiz. ”

BÜROKRATİK ENGELLER İSTEMİYORUZ

Yaşadıkları sıkıntıları da aktaran Azbay, “Bizler bu ülkenin ve bu şehrin kültürüne katkı sunmak için uğraş gösterirken ne yazık ki zaman zaman bürokratik engellerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Önceki gün Kılıç Kalkan Ekibimiz kendi köyümüzün düşman işgalinin kurtuluş gününde ilk kez sahne almak istedi. Bununla alakalı köyümüzde ki Anıtkaya Şehitliği’nde düzenlenen törenlerde sahne alma talebimizi yetkili mercilere ilettik. Önce kabul edildi. Sabahın 6’sında tüm arkadaşlarımız özel hazırlanmış elbiseleriyle alandaki yerini almışlardı ki, “burası şehitlik olduğu için ne yazık ki gösterinizi yapamazsınız” denildi. Bu anlayışı idrak etmekte zorlanıyorum. Birincisi kutlamaların yapıldığı şehitlik temsili bir şehitlik. Yani içerisinde bir tek şehidimizin kabri bulunmuyor. Diğer bir durum idrak ettiğimiz bayram Zafer Bayramı. Biz de bayramımızı doyasıya kutlamak istiyoruz. Bu bizim hakkımız. Biz aziz şehitlerimizin huzurunda çiftetelli oynamak için orada değildik. Bilakis Kurtuluş Savaşı’nda devletinin istikbali için mücadele etmiş zeybek kültürünü yaşatmak için oradaydık. Osmanlı’nın Selçuklu’nun mirası olan Kılıç Kalkan kültürünü yaşatmak için oradaydık. Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz. Biz bundan sonraki senelerde bayramımızı kutlarken bürokratik engellerden kurtulmak, özgürce ecdadımızı anmak ve zafer bayramımızı kutlamak istiyoruz.” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın